Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde kâin site, çabucak peşi sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hayırlı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste soy sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete soy sahipliği yapan bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de bayağı popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hayırlı 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede makam düz surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin bile çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten heves alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve yolculuk kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam düz natürel gaz yağı deposundan binlerce yıldır çısoy alevler çarkıt Yunanistanlı Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi defa dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 defa şeşndan alevler saçmaya devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi defa dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde makam düzenır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında makam düzenır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda top halk yapımı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değsoruntirilmiştir. çıkma zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının makam aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin yıldız kanatında ise çıkıntı halinde bir sert makam düzenır. Bu demirin sorunlevi ise idam edilen kişsonra tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında makam düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan tek kitap olmasının semtı esna Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir tam halinde dulda şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir