Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Resi beyıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Komutan’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri spesiyalistı oldu. Uzmanlık sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlamlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle alay malay Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlamlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Tutarlı şarki Uran Üniversitesi Mütevelli Kurul çıbankanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektalim Müesses’nun ilk reis beyı olarak fariza aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. çıbankanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık temelladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün üretimunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun temelkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devir, Dümen Kuruluna da dü devir reislik fail Doğramacı 1968 senesinde temelkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis bey ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu temelkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce temelkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri vadiında çok sayıda ilmî makalesi, mecelle büroü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yavuz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Adalet ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birgani devletin reis beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en erdemli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sert çok millî kasıntı Doğramacı’ya en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kocaman Budun Meclisi namına Mutluluk Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 senevi yaşamı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla esbaktir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu yardımlarla keyif, eğitim bilimi ve bilgi muhtevain yarattığı kurumlarla hep yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir